Slovenští hrdinové z Dakaru jsou již doma: Svitka se omlouvá za šílenství v solném jezeře

BRATISLAVA – Štefan Svitko zařadil Dakar Rally do své nejvyšší pozice.


Páté místo v tomto vydání prestižních závodů stojí více než v roce 2012.Důvodem je to, že během celé akce dokázal konkurovat nejlepším a úspěch si osladil druhým místo v závěrečné etapě.

Zpět na Slovensko se tak vrátil s dobrými pocity a ve výborné náladě. “Už jsem se těšil domů, za malou dcerkou, manželkou a za rodinou.Ale i na Dakaru jsme byli v podstatě rodina, protože Martin Kubačka je můj švagr a s mechanikem Zlatko Novosad jsem jezdil od mládí. Takže jsme byli super parta, nikdy se nestala situace, že bychom si nerozuměli, co mi velmi pomohlo po psychické stránce. Jsem rád, že jsem si vybral takový tým a chtěl bych jít tímto způsobem v příštím roce. Děkuji oběma i všem sponzorům a rodině za to, že mi pomáhali, “ komentoval jeden z hlavních důvodů úspěchu.

Letošní páté místo hodnotí dvaatřicetiletý motocyklový závodník mnohem vyšší, než to předešlé. “Technika jde dopředu a každý rok vypadává méně jezdců. Navíc jsou vždy nějaké nové dobré závodníky.Letos to byly například nováček Toby Price z Austrálie a Chilan Pablo Quintanilla, který jel svůj třetí Dakar. Dokončili třetí a čtvrtou. Započítala jsem se na ně, ale většina z nich by s nimi nepokročila. Ročně roste, a tak oceňuji toto páté místo více než předchozí. Od začátku se mi podařilo jet s nejlepšími, což mi dává dobré vyhlídky pro další kariéru. Vím, že s nimi mohu soutěžit na sériovém kole. Navíc mě potěšilo druhé místo v závěru, bylo to super, “ zhodnotil celé závody.

Do příštích let si tak troufá ještě na vyšší umístění. ” Dakar je tisíc kostek, které se musí vejít. Něco, čeho jsme se podařilo sestavit, máme další rok za další částky.Jedná se především o technické věci, výkonnější motor, zavěšení. A ještě více zkušeností. Musím jezdit více závodních rallyů. Už jsme se o tom bavili a chtěli bychom v říjnu av listopadu jít na minimálně dvě větší akce v Africe typu mistrovství světa, kde jdou dobří závodníci, “ nastínil plány na další rok.

svitky považuje za nejtěžší a nejbláznivější etapu tohoto ročníku 8. zkrácenou část z Uyuni do Iquique, která vedla i 130 km trasou přes solné jezero, přičemž na závodníky čekaly teploty kolem dvou stupňů Celsia. “Nachystali jsme K ní, stejně jako k jakémukoli jinému jevišti, ale mysleli jsme si, že to organizátoři zruší. Jít 130 km v rychlosti 160 km / h po solném jezeře, když na vás frká slaná voda a jsou dva stupně, to je velmi nebezpečné.Byli jsme docela zklamáni, že se nezrušili. Pořadatelé poté potvrdili, že to byla chyba. Když jsme skončili, byl jsem velmi šťastný, že ten den byl za námi. Poté musel jít do Zlatkova, který nikdy nespal, aby celou elektroniku dal dohromady. Byla to škoda, protože vypadlo hodně závodníků a dost jsme poničili motorky, “ uvedl svitky.

Paradoxně právě tato etapa mohla svitky přinést premiérové ​​vavříny. Organizátoři ji museli po 378 km přerušit . Stalo se to zhruba 38 km před koncem speciálu z Uyuni do Iquique, přičemž na vedoucí příčce tehdy figuroval právě svitky s náskokem jedné sekundy před Garciou. Nakonec se odjezdil i závěr a slovenský jezdec tak sahal na svůj historicky první etapový triumf na prestižním akcí.O 12 sekund ho ale ve finiši zdolal Quintanilla a o jednu i Garcia.

To byla asi jediná skvrnka na výkonu, která ho skre i po návratu na Slovensko. “Po těch 130 km na solném jezeře jsem přišel 25. na souš, ale bylo ještě bláto. Coma, Barreda i další šli pomalu, já jsem je nechápal, uvědomil jsem si, jestli se to vůbec měří? Ale oběhl jsem je a najednou jsem byl první. Věděl jsem, že posledních asi 40 km je pouze po dunách. Chtěl jsem zaútočit na prvenství, ale zezadu nás oběhl chilský jezdec, který nakonec vyhrál. To byla jediná etapa, z níž jsem byl smutný, “

Těším se.Každý rok na jaře jdu do cvičení v Itálii, tam jsou super stopy. Miluji tento sport, pro něj žiji. Takže budu trvat týden a vrátit se k tomu, “dodal.